Renesančný kaštieľ v Necpaloch

Renesančný kaštieľ v Necpaloch

Dlho bol považovaný za najstarší v Necpaloch. Prieskumy v posledných rokoch však ukazujú, že najstarším kaštielom je tzv. Franklinovský, v súčasnosti majetok Matice slovenskej.

Charakteristické sú dve veže na jeho južnom priečelí. Hlavný vchod je situovaný zboku (z východnej strany). Nad portálom je chronostikon s nápisom Erexit Ope Dei CharæPoserit A.I.D.N. AD 1673 Iuly 10. Podľa tohto sa dá predpokladať, že kaštiel bol dokončený v roku 1673. Monogram A.I.D.N. je s najväčšou pravdepodobnosťou A(ndrej) I(usth) D(e) N(eczpal). Nad vchodom sa nachádza arkier s renesančnou štítkovou atikou.

V 19. storočí prešiel do rúk rodiny Franklinovcov. Posledných približne 100 rokov je neobývaný a asi do druhej tretiny 20. storočia bol využívaný ako sklad obilia. Po roku 1989 bol vrátený pôvodným majiteľom. V 90. rokoch bola opravená strecha. S najväčšou pravdepodobnosťou tejto oprave môžeme vďačiť zato, že kaštiel ešte stojí. Stav kaštiela sa dá považovať za havarijný. Veľká časť drevených súčastí ako zárubne, podlahy a pod. bola rozkradnutá obyvateľstvom za posledných dvadsať rokov na palivo.


Komentáre

Renesančný kaštieľ — Jeden komentár

  1. Ahoj!
    Krásna stránka, super, dozvedela som sa veci na ktoré som sa dlho pýtala ;-) Tiež som nikdy v Turci nebývala, ale mám starú mamu z vedľajšej obce (Belá-Dulice) a do Necpál sme niekedy chodili do kostola, niekedy len tak. Od mala mi bolo ľúto chátrajúcich kaštieľov. Necpaly, ako celý Turiec a Orava, sú bohom zabudnutý turistický a kultúrny potenciál.

    xx Andri